Upalne lato również na giełdach

Tegoroczne lato obfitowało w gorące momenty nie tylko w pogodzie. Rynkowe turbulencje, które obserwowaliśmy w czerwcu i lipcu związane przede wszystkim z greckim zadłużeniem okazały się tylko przygrywką do wydarzeń, które miały miejsce w sierpniu. W pierwszej połowie tego miesiąca, gdy giełdy w USA i Europie znajdowały się blisko szczytów, władze chińskie w obawie o stan własnej gospodarki de facto zdewaluowały własną walutę o ok. 5%. Inwestorzy uznali ten fakt za wypowiedzenie wojny całemu światu a odbiciem tego były gwałtowne spadki indeksów na całym świecie. Po kolejnej dewaluacji w Wietnamie i Kazachstanie nastroje tak się pogorszyły, że o mało nie doszło do ogłoszenia kolejnego kryzysu ekonomicznego. 

Wobec takich faktów bardzo nerwowo zareagowały indeksy giełd akcji i surowce. Jednym z najbardziej dotkniętych rynków była giełda w Szanghaju, gdzie główny indeks zanotował aż 24,5% spadku w dwa tygodnie. Indeks rynków wschodzących MSCI spadł w tym samym czasie o 15,1%. Zawirowania nie ominęły także parkietów akcji w krajach rozwiniętych. W USA indeks S&P 500 zniżkował o 11,1%, notując pierwszą od 4 lat korektę przekraczającą 10%. Szeroki indeks surowców (GSCI) zanotował spadek o 10,4% na co największy wpływ miał spadek cen ropy naftowej – o niemal 15%.

Na tym tle notowania złota zachowały się pozytywnie. Kruszec nie poddał się przecenie, która dotknęła najważniejsze surowce i po raz kolejny pokazał cechy bezpiecznej przystani. W szczycie sierpniowej paniki złoto podrożało o 4,6%, silniej nawet niż średnio- i długoterminowe obligacje amerykańskie (wzrosty o odpowiednio 1,7-2,9%), które są uznawane za klasyczne aktywa na niepewne czasy.

Co będzie we wrześniu ? Wrzesień historycznie nie miał dobrych notowań na giełdach. Obecnie stoimy przed ważną decyzją FED w sprawie stóp procentowych od której w dużej mierze zależy los giełd. W takich okolicznościach zaleca się aby inwestorzy koncentrowali się bardziej na utrzymaniu aktywów na dotychczasowym poziomie niż próbowali ” coś ugrać” na trudnym akcyjnym rynku.

 

 

0 komentarzy

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *