Co dalej po decyzji FED ?

Na ostatnim posiedzeniu FED zdecydowana większość członków amerykańskiego banku centralnego głosowało za dalszym utrzymaniu stopy procentowej na tym samym poziomie.Czynnikiem decydującym nie była dość dobra sytuacja gospodarcza w Stanach (wzrost PKB za II kwartał na poziomie 2,3%, niskie bezrobocie – 5,1%, inflacja producencka 0,2%) lecz obawa o gospodarkę światową. Fed zdaje sobie sprawę, że podniesienie kosztu pieniądza spowodować może poważne reperkusje na rynkach globalnych, które spowodować mogą osłabienie wzrostu PKB w USA. To może oznaczać, że pierwszą podwyżkę zobaczymy być może dopiero w 2016 roku i to raczej pod koniec niż na początku, podczas gdy wielu ekonomistów poważnie brało pod uwagę nieznaczne (nawet 0,1%) podwyższenie kosztu pieniądza już teraz – we wrześniu.

Taka sytuacja może oznaczać, że albo inwestorzy nie wiedzą do końca jak interpretować takie dane, albo FED po prostu się myli. Oznacza to utrzymanie podwyższonej zmienności, chaotyczne ruchy zwłaszcza na rynku walutowym i giełdowym. Pierwsze oznaki takiej sytuacji już widzimy -notowania S&P w czwartek mocno wzrosły, po czym dzień później spadek był na tyle znaczący, że zniwelował tygodniowe wzrosty. Podobnie było w Europie, a zwłaszcza w Niemczech. 

W obawie o światowe spowolnienie na rynku surowców nastąpiła dość mocna przecena ropy oraz metali przemysłowych. Jedynie złoto nie poddało się przecenie, a jego notowania dość wyraźnie wzrosły ( w skali tygodnia o prawie 3%). 

Odłożona decyzja o podwyżce stóp procentowych powinna tworzyć presję na dolara, tym bardziej, że eurodolar już od kwietnia porusza się w kanale wzrostowym.

 

0 komentarzy

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *